CD: Eplemøya Songlag

Den norske sangtrio er, med deres disharmonier, som at se på et abstrakt billede og forsøge at knække koden.

Se også

No related items were found.

Det er ikke første gang, nordisk folkemusik præsenterer rent vokal flerstemmig kvindesang: For mange år siden var velplejede Tiriltunga (N) det første, så kom flere vilde finske grupper i 90’erne. Inden for de sidste 3-4 år har vi hørt uovertrufne Kraja (S) … (og så et enkelt sidespring til den spændende bulgarske Perunika Trio).

Hvad skal vi så med en til gruppe af slagsen? Jo, Eplemøya Songlag gør noget, ingen af de andre har gjort: De kaster hensynet til pænheden overbord og synger af karsken bælg. Glimtvis emmer det af nordisk urkraft – og det kan man godt uden droner og percussion. Ind imellem lyder det som noget, man har hørt før. Så pludselig er der høns i baggrunden, og den dybeste af deres stemmer lægger bund under noget, der lyder som russisk liturgisk musik.

Eplemøya Songlag mestrer de disciplinerede arrangementer – det høres, at de synger sikkert og godt både sammen og hver for sig. Man skal dog være forberedt på en ting: Godt lyder det ikke. Ikke ret meget af det i hvert fald, og det er vist heller ikke meningen! Musikken er fuld af dissonanser – men hvor fx Krajas dissonanser er præcise og altid fører lytteren videre i et kompliceret harmonisk forløb – så er Eplemøyas dissonanser ikke harmoniske, de er effekter.

Det er som at se på et abstrakt billede og forsøge at knække koden: Hvad har maleren ment med dette eller hint. Han har aldeles ikke ment noget. Og sådan er det osse her: En masse effekter, som synes at være til for deres egen skyld – ikke i en højere menings tjeneste.

Spændende og udfordrende – især hvis man tør læne sig tilbage og ikke har behov for at finde en indre mening.

Eplemøya Songlag: Eplemøya Songlag
NORCD (2010)

www.myspace.com/eplemyasonglag